מה זה טנטרה?

הטנטרה היא מסורת עתיקה בת אלפי שנים, שבבסיסה עומד התרגול הגופני כבסיס לתרגול רוחני. להלן כמה מושגי יסוד בטנטרה;

אם תשאלו אנשים באופן רנדומלי, מה זה טנטרה, תקבלו הרבה מאוד תשובות.

רוב התשובות יהיו מבוססות על שמועות וחצאי אמיתות, ורובן יכללו בתוכן את המילה "מין". אז באתי לכאן כדי לעשות קצת סדר, לבאר כמה מושגי יסוד בטנטרה ונתחיל מכמה דברים בסיסיים;

צ'אקרות

אלו הם מרכזי אנרגיה. בדרך כלל מדברים על שבעה מרכזים שנמצאים בגוף האדם (אלו המרכזים העיקריים, יש יותר, ויש גם מחוץ לגוף).

הצ'אקרות מסודרות במעלה ערוץ אנרגיה מרכזי, כאשר הצ'אקרה הראשונה נמצאת בפירניאום (האיזור שבין פי הטבעת לאיבר המין) ונקראת צ'אקרת הבסיס, השנייה נמצאת מעט מעל עצם הפיוביס, השלישית בטבור (במסורות מסויימות באזור "מקלעת השמש"- אזור הסרעפת), הרביעית, ה"לב", במרכז בית החזה, החמישית בגרון, השישית- "העין השלישית" במרכז המצח, והשביעית, ה"כתר"- בקודקוד.

כל מרכז אנרגיה כזה אחראי על חלק בגוף ולכל מרכז התפקודים האנרגטיים שלו. הרחבה על הצ'אקרות- במאמר נפרד.

קונדליני

אנרגיית הקונדליני היא אנרגיה חשובה מאוד, ולמעשה חלק גדול מהתרגול הטנטרי נועד כדי להעיר אותה. זוהי אנרגיית החיים.

במסורת האנרגיה מתוארת פעמים רבות כנחש (אונחשה...) השוכב לו מצונף בתחתית עמוד השדרה. כשאנרגית הקונדליני מתעוררת, הנחש זוחל במעלה השדרה עד לכתר.

התעוררות הקונדליני היא חוויה פיזית, אנרגטית ורוחנית מאוד חזקה, ומאוד מומלץ לתרגל כל מה שקשור בכך בליווי של מורה מוסמך/כת.

שיווה ושאקטי

אל ואלה, חלק מפנתיאון האלים מהמיתולוגיה ההודית. שיווה הוא האל ה"הורס" ושאקטי היא בת זוגו.

בתרגול הטנטרי (במיוחד בנאו-טנטרה, הטנטרה החדשה- להבדיל מהטנטרה המסורתית) מקובל להתייחס אל שיווה כמייצג את האנרגיה הזכרית ואת שאקטי כמייצגת את האנרגיה הנקבית.

סנסקריט

השפה ההודית העתיקה בה כתובים הכתבים ההודים העתיקים. כל המושגים בעולם הטנטרה הם בסנסקריט, גם השמות של תנוחות היוגה, מנטרות, וגם שמות "סניאסים" (השמות המוזרים האלה של המורים לטנטרה, כמו ראדיקה...)

אנרגיה

והתמרה של אנרגיה (מהמילה "תמיר"- גבוה, להעלות אנרגיה מהצ'אקרות התחתונות לעליונות). החלק המרכזי בתרגול הטנטרי. למעשה הטנטרה היא תרגול רוחני.

כל תרגול טנטרי- בין אם הוא מדיטציה או יוגה, בין אם הוא טקס ובין אם הוא תרגול דרך אנרגיה מינית- נועד כדי להביא אותנו לתחושה של התעלות רוחנית וחיבור עם "האחד", התעלות (סמדהי- בסנסקריט).

אז מה זה טנטרה?

תרגול רוחני. למילה עצמה יש מספר פירושים. אחד מהם הוא "איחוד" או "מארג" והכוונה היא למעשה לתחושה שאליה מגיעים בתרגול הטנטרי, כשאנחנו מתמירים אנרגיה: תחושה של אחדות עם כל שישנו.

פירוש נוסף הוא התרחבות ושחרור. בתרגול הטנטרי אנחנו לומדים להרחיב את הגופים שלנו (לפי הטנטרה המסורתית יש שבעה גופים. הגוף הפיזי, האנרגטי, הרגשי והתודעה הם חלק מהם).

כשאנחנו מרחיבים את הגופים אנחנו לומדים לשחרר את כל מה שלא נחוץ לנו ומגביל אותנו, וכך חווים תחושות של שחרור וחופש.

טנטרה היא גם "שיטה", דרך, ואפילו דרך מדעית. זוהי דרך שמתורגלת ועובדת כבר אלפי שנים, ומי שהולך בדרך יכול להעיד על חוויות של חיבור, התעלות ושחרור. בדרך המסורתית של הטנטרה, המבוססת על מסורת וכתבים עתיקים, אפשר להעמיק וללמוד לתוך חיים שלמים של תרגול.


אז איך זה קשור למין?...

תרגול מיני-טנטרי הוא רק חלק קטן מאוד מהעולם של הטנטרה, שכולל בתוכו מדיטציות, יוגה, טקסים, קריאה בכתבים עתיקים, מנטרות, ועוד...

התרגול המיני תפס מקום נכבד בתרגול הטנטרי בעיקר בזכות פועלו של אושו, שהביא את התרגול הרוחני למערב בפרשנות מודרנית והגיע למיליוני אנשים ברחבי העולם. חלק מהתרגול הינו ה"נאו-טנטרה"- הטנטרה החדשה.

התרגולים של אושו כוללים עשרות סוגים של מדיטציות אקטיביות, פרקטיקות של טנטרה-תרפיה, תרפיות רבות נוספות, ביניהן גם פרקטיקות של תרגול דרך מיניות.

אושו הוא לא היחיד וגם לא הראשון שעבד עם פרקטיקות מיניות. הפרקטיקות קיימות גם בטנטרה המסורתית ההודית, הטיבטית וגם בטאו-טנטרה (סין).

הבסיס בתרגול המיני הוא התמרת האנרגיה, והבנה שבעזרת אנרגיה מינית ניתן להגיע לתחושת אחדות (סמדהי) וגם להביא ריפוי לגופים השונים, בעיקר ע"י הזרמה של אנרגיה ופתיחת הצ'אקרות.


וכל זה, על קצה המזלג...

מוגש באהבה. ראדיקה סופי- מנחה לטנטרה ומיניות מודעת


ראדיקה. מנחה לטנטרה ומיניות מודעת
ראדיקה סופי

מנחה לטנטרה ומיניות מודעת


מאמרים

טנטרה מושגי יסוד - ראדיקה

מה זה טנטרה?

המדריך לבחירת מטפל במיניות - rtshev

המדריך לבחירת מטפל במיניות

עיסוי טנטרי - ראדיקה

עיסוי טנטרי

יצירת קשר

אשמח לענות על כל שאלה